Příběhy

Při výběru technologie a dodavatele je nezbytné navštívit podobné instalace s uvažovanou technologií a hlavně od stejného dodavatele. Naprostá většina instalací zkušených dodavatelů proběhne ke spokojenosti uživatelů a ti uspoří obrovské částky. Musíme si ale na rovinu přiznat, že existuje i několik výjimek. Rizikovější mohou být malé s.r.o. bez zkušeností s panelovými domy, bez ohledu na značku použité technologie.

Příběh č. 1 - Broumov

Představte si, že existuje sídliště, které se celé najednou odpojilo od teplárny. Jako alternativní zdroje jednotlivá SVJ použila různé zdroje vytápění, plynovou kotelnu, solární kolektory, různé značky tepelných čerpadel, českých a německých. Na jednom místě tak může každý snadno zjistit výhodnost jednotlivých variant. Prodejci dokážou vychválit cokoliv, tady můžete sami zjistit reálné zkušenosti uživatelů a do budoucna i jasná a průkazná čísla. To je sen! To opravdu stojí z návštěvu. Broumov, okres Náchod, ulice Pionýrská a Československé armády.

Broumov 1 Broumov 2 Broumov 3

Příběh č. 2 - Milevsko

V roce 2012 došlo ke kompletnímu odpojení osmipatrového panelového domu se 40 byty od teplárny. O dodávku tepla a teplé vody se starají dvě tepelná čerpadla umístěná v bývalé kočárkárně. Celoroční cena tepla a teplé vody z tepelného čerpadla za rok 2014 vyšla na 284,90/ GJ za veškerou spotřebovanou elektřinu včetně paušálních plateb! V průběhu stavebního řízení přitom místní teplárna přišla se znaleckým posudkem, že cena tepla z tepelného čerpadla bude 600,- / GJ a tepelné čerpadlo tak nemá smysl. Teplárna a znalec se, jistě neúmyslně, trochu spletli. Tepelná čerpadla jsou instalována v panelovém domě v Milevsku na adrese Písecké předměstí 1302.

Milevsko 1 Milevsko 2

Příběh č. 3 - Loučovice

V Loučovicích se od teplárny odpojilo více panelových domů ve stejnou dobu. Dva panelové domy se rozhodly pro česká tepelná čerpadla umístěná uvnitř panelového domu, dva pro zahraniční dodavatele tepelných čerpadel a další pravděpodobně pro plynovou kotelnu. Instalace českých tepelných čerpadel přímo výrobcem proběhla hladce. U jednoho panelového domu se zahraniční značkou bylo potřeba pronajmout venkovní pozemek pro venkovní jednotky, provést stavební úpravy a pozemek oplotit. U dalšího panelového domu, který vybral zahraniční značku a jako dodavatele menší s.r.o. se instalace nepodařila a s.r.o. skončilo v likvidaci. Známý zahraniční výrobce nebyl s SVJ v žádném smluvním vztahu a tudíž nic řešil nemusel a také nevyřešil. Nakonec tedy i do tohoto panelového domu na základě pozitivních zkušeností u sousedů bude instalovat tepelná čerpadla přímo český výrobce, budou umístěna také uvnitř v prostoru sklepu. Zejména kvůli nízké hlučnosti.

Český výrobce spočítal předpokládanou cenu za GJ na cca 270,- GJ a dosavadní měření ukazují, že této hodnoty bude dosaženo. U zahraničních čerpadel umístěných před domem se nám zatím ekonomiku sehnat nepodařilo.

Zajímavé bude určitě nejen porovnání ekonomické, ale i hlukové. Zejména v mrazech. Adresa je Loučovice 237, 238, 240 a kolem.

Loučovice 1 Loučovice 2 Loučovice 3

Příběh č. 4 - Slavonice

Ve Slavonicích neměly obnovitelné zdroje ideální start. Pro první instalací byla použita tepelná čerpadla ve venkovním provedení s původem v klimatizačních jednotkách. Nastaly problémy s hlukem. Pro instalaci do panelových domů jsou vhodná tepelná čerpadla speciálně pro panelové domy konstruovaná. Použití venkovních jednotek z klimatizací je sice levné řešení, ale do panelových domů se většinou nehodí.

Přesto však jedna předsedkyně SVJ se zkušenostmi s tepelnými čerpadly jejich instalaci ve Slavonicích objednala. Vybrala však ověřený model od zkušeného českého výrobce pro vnitřní instalaci, přímo český výrobce také instalaci provádí. Bezhlučnost a vysoké úspory je dobré si ověřit na více podobných instalacích v panelových domech.

Slavonice 1 Slavonice 2
Slavonice 3 Slavonice 4

Příběh č. 5 - Vlašim

Panelový dům ve Vlašimi plánoval odpojení již dlouhou dobu a původní projekt počítal s plynovou kotelnou. To však neprošlo kvůli znečišťování ovzduší. Další projekt počítal s německým tepelným čerpadlem, neodpovídalo ale dimenzování a na základě prohlídek různých podobných instalací se nakonec rozhodli pro ověřené vnitřní provedení. Instalace přímo od českého výrobce proběhla k naprosté spokojenosti, zařízení nikoho hlukem neruší a dosažené hodnoty provozních nákladů jsou pod 300,- Kč / GJ za elektřinu včetně paušálních plateb.

Vlašim 1 Vlašim 2

Příběh č. 6 - Blatná

Po rozhodnutí o odpojení od teplárny probíhala jednání nejdříve s dodavatelem tepelných čerpadel založených venkovních klimatizačních jednotkách umístěných na střeše. Po zralé úvaze a návštěvách podobných instalací nakonec vnitřní čerpadla dodával zkušený český výrobce s pozitivními referencemi z podobných panelových domů, hlavně kvůli nízké hlučnosti a ekonomice.

Panelový dům Nerudova 821, 388 01 Blatná

Bytových jednotek: 41
Celkové platby po instalaci TČ za rok 2014: 192 362,- Kč
Cena za 1 GJ: 259,- Kč

Ø platba za 1 byt/rok za topení a ohřev TUV: 4692,- Kč
Ø platba za měsíc/byt: 391 Kč.
Původní cena za GJ: 658 Kč/GJ
Úspora za 1 GJ: 399 Kč

Celkové platby před instalací TČ: 517 912,- Kč
Úspora po 1 roce provozu: 325 550,- Kč

Tepelné čerpadlo bylo zpuštěno do provozu 20. prosince 2013. Výše uvedené spotřeby a výsledky jsou počítány od 1.1.2014 do 31.12.2014. Po instalaci tepelných čerpadel došlo k výrazné úspoře oproti původnímu napojení na centrální zásobování teplem. Výrazný rozdíl je především ve vyrobené ceně za 1 GJ. Původně bylo z teplárny dodávané teplo za 658 Kč/GJ. Po instalaci tepelných čerpadel klesla cena na 259 Kč/GJ. To se projevilo v celkových platbách na bytovou jednotku. Za teplo a TUV zaplatí průměrně jedna bytová jednotka 4692 Kč, což je 391 Kč za měsíc.

SVJ nyní vyjednává lepší cenu elektrické energie, cena by ještě měla klesnout přibližně o dalších 15%.

Blatná 1 Blatná 2
Blatná 1 Blatná 2

Příběh č. 7 - Prachatice

Prachatice patří mezi města s vyšší cenou tepla. Logicky se zvyšuje zájem o odpojení od teplárny. Například v roce 2011 instalovala místní firma zaměřená na správu nemovitostí čtyři vnitřní tepelná čerpadla do panelových domů na náměstí Přátelství. SVJ do tepelných čerpadel sama neinvestovala ani korunu, vše financovala správcovská firma, která dodává teplo z tepelných čerpadel pochopitelně levněji než místní teplárna. Na základě prohlídek na jiných instalacích nikdo ani chvilku neuvažoval o venkovních klimatizačních jednotkách, použita byla vnitřní tepelná čerpadla.

Prachatice 1 Prachatice 2 Prachatice 3

Příběh č. 8 - České Budějovice

Dlouholetý developer bytových domů využil pro novostavbu bytového domu v Nové ulici č.22 tepelných čerpadel českého výrobce z nedalekého Milevska. Byty se tím lépe prodávaly, proto s tepelnými čerpadly počítá i v dalších projektech. Tepelná čerpadla instaloval na své náklady přímo český výrobce a ten teplo dodává majitelům bytů. Výhodné pro všechny strany.

České Budějovice 1 České Budějovice 2

Příběh č. 9 – Písek

V novostavbách dvou bytových domů v Písku použil developer ověřená tepelná čerpadla českého výrobce. Financování projektu je řešeno formou dlouhodobého pronájmu tepelných čerpadel. Ta zůstávají v majetku výrobce z blízkého Milevska, velmi nízké provozní náklady a nájem platí SVJ.

Písek 1 Písek 2

Příběh č. 10. - Tábor

24 bytů ve dvou vchodech v ulici Pražského povstání už také topí tepelným čerpadlem české výroby. Po prohlídce u výrobce a na vzorové instalaci o jiné variantě ani neuvažovali. Ve stejné ulici už další panelový také zažádal o stavební povolení a objednal instalaci dalšího českého vnitřního tepelného čerpadla pro vytápění a ohřev teplé vody. Kdy by nechtěl platit za teplo podstatně méně?

Písek 1 Písek 2

Příběh č. 11. - Jindřichův Hradec

Místní teplárna se tak dlouho snažila zabránit odpojení, až naštvala několik set lidí. Ti sepsali a podepsali petici, kterou předali městu. Teplárně se podařilo proces odpojení protáhnout o několik měsíců. Naštvala však velkou spoustu svých zákazníků. Stálo to teplárně za to? Zákazníků je lepší si vážit. Tepelná čerpadla jsou již konečně v provozu a zákazníci konečně topí podstatně levněji.

Jindřichův Hradec Jindřichův Hradec

Příběh č. 12. - Tábor

S první instalací tepelného čerpadla v panelovém domě v Táboře v ulici Pražského povstání jsou obyvatelé spokojení. Ve stejné ulici nyní přidal český výrobce speciálních vnitřních tepelných čerpadel pro panelové domy druhou instalaci. Odpojení od CZT proběhlo až po neúspěšném odvolání teplárny.

Tábor Tábor

Příbeh č.13. – Praha

V Praze v ulici Zdiměřická přemýšleli dlouho o odpojení od CZT. Nakonec se odhodlali a přes odvolání teplárny získali stavební povolení. Tepelná čerpadla jsou instalována a provoz bude zahájen koncem května 2015 na ohřev TUV, v průběhu léta se panelový dům zcela odpojí od CZT.

Tábor Tábor

Příbeh č.14. – Jindřichův Hradec 686

První instalace tepelných čerpadel do panelových domů na sídlišti Vajgar v Jindřichově proběhla k naprosté spokojenosti. Po odpojení od CZT se provozní cena tepla včetně plateb za jističe pohybuje hodně hluboko pod 300,- Kč za GJ a provoz tepelných čerpadel nikoho neruší. Není proto divu, že se další SVJ rozhodlo také odpojit od CZT. Nenastal už čas, poslat nezávaznou poptávku?

Jindřichův Hradec Jindřichův Hradec

Příběh číslo 15. - Karviná

Na adrese Karviná – ráj, ulice školská 437/5 se odpojil od CZT panelový dům s 24 byty. Instalována byla česká tepelná čerpadla ve správném, vnitřním, provedení. Tepelná čerpadla si objednala místní dodavatelská firma. Dříve používala německá tepelná čerpadla a sama zařizovala montáž od různých montážních firem a živnostníků. Nyní si objednala špičková, vnitřní tepelná čerpadla od českého výrobce včetně profesionální montáže přímo výrobcem. 100 m od této instalace je k porovnání i instalace s německými tepelnými čerpadly.

Karviná Karviná

Příběh č. 16. – Děčín

V ulici na Valech 1678/1 v Děčíně už měli dost vysokých cen za teplo 724,- Kč / GJ, které se navíc neustále zvyšují. Když zjistili, že můžou ušetřit obrovské částky s pomocí tepelného čerpadla, obrátili se na českého výrobce tichých vnitřních tepelných čerpadel a odpojili se od CZT. V panelovém domě je 17 bytů a dům je zateplen.

Děčín Děčín

Příběh č. 17. - Pelhřimov

Pelhřimov patří mezi města s vyšší cenou tepla, konkrétně vysoko nad 700,- Kč / GJ. Není proto divu, že už i v Pelhřimově se 74 bytů rozhodlo odpojit se od CZT a pořídit si vlastní tepelná čerpadla. Po prohlídkách instalací v jiných panelových domech se rozhodli pro česká tepelná čerpadla ve vnitřním provedení, zejména kvůli neuvěřitelně tichému provozu a dosahovaným cenám tepla pod 250,- Kč / GJ. Návratnost investice do tepelných čerpadel je velmi rychlá a dosahované úspory vysoké. Instalaci tepelných čerpadel provedl přímo český výrobce z Milevska.

Pelhřimov Pelhřimov

Příběh č. 18. - Louny

V Lounech je také vysoká cena tepla z CZT a tak není divu, že několik panelových domů reálně zvažuje možnost odpojení od CZT. Panelový dům na fotkách zvažoval odpojení od CZT a pořízení vlastní plynové kotelny se solárními panely. Po prohlídce reálných instalací obnovitelných zdrojů v panelácích se rozhodli pro vnitřní tepelné čerpadlo české výroby. Platit za teplo méně než polovinu je lákavé.

 

Příběh č. 19. - Tábor

Na základě zkušeností z již instalovaných tepelných čerpadel v Táboře a dosahovaných výsledků z provozu se bytové družstvo rozhodlo o zřízení vlastního zdroje tepla a tuv pomocí tepelného čerpadla acond. Bytový dům má 19 bytových jednotek a je na Náchodském sídlišti v Táboře. 

Tábor 1 Tábor 2 Tábor 3

 

 

Příběh č. 20 - Lišov (okr. ČB)

Jedná se o bytový dům s 8 bytovými jednotkami, který je (byl) napojen na stávající blokovou kotelnu, která zajišťuje topení a teplou vodu pouze pro asi 6 panelových domů za poměrně hodně vysokou cenu za GJ (829,- Kč/GJ). Na základě takto vysoké ceny za teplo se panelový dům rozhodl pro instalaci tepelného čerpadla a odpojení od CZT.

O instalaci špičkových, českých, vnitřních tepelných čerpadel rozhodla také prohlídka instalací v panelových domech v Loučovicích, kde i přes vysokou nadmořskou výšku jsou dosahovány výborné výsledky z provozu.

Lišov 1 Lišov 2

 

Příběh č.21. České Budějovice

Zkušený developer v ČB si na předchozí instalaci tepelných čerpadel ověřil výhodnost, tichost a spolehlivost v novostavbě bytového domu v Nové ulici. Proto objednal tiché, vnitřní, české tepelné čerpadlo i do svého dalšího projektu ve Smetanově ulici v centru ČB. Všechny byty našly svého kupce dlouho před dokončením. Tepelné čerpadlo přináší developerům zlepšení energetického štítku a lepší prodejnost bytů kvůli budoucím nízkým platbám za teplo.

České Budějovice 1  

 

 

Příběh číslo 22. Jeseník

Dlouhé roky se bytové družstvo snažilo realizovat vlastní zdroj tepla pomocí plynu, ale odpor města byl příliš silný. Nakonec se realizace vlastního zdroje podařila s dokonce mnohem výhodnějším zdrojem, s tepelnými čerpadly. Volba dodavatele padla na českého výrobce, protože představitelé bytového družstva navštívili předchozí instalace v Broumově, kde jsou s českým výrobcem vnitřních tepelných čerpadel a s výsledky provozu nadmíru spokojení.

 

 

Příběh číslo 23. Králův Dvůr

V tomto případě nedošlo k odpojení od CZT, které zůstalo jako bivalentní zdroj. Dvě vnitřní tepelná čerpadla vytápí a ohřívají TUV v celkem 47 bytech. Důvodem pro instalaci tepelných čerpadel byla vysoká cena tepla z CZT.

 

 

Příběh číslo 24 Liberec

V Liberci je cena tepla opravdu hodně vysoko. Na základě návštěv dní otevřených dveří a rozhovorů s obyvateli dostal důvěru český výrobce vnitřních tepelných čerpadel pro panelové domy. Vyřízení stavebního povolení nebylo jednoduché, ale obyvatelé už jsou spokojení a šetří obrovské částky.

 

 

Příběh číslo 25 Louny

I v Lounech je teplo z CZT velmi drahé. V Lounech už má český výrobce vnitřních tepelných čerpadel pro paneláky dvě předchozí instalace, volba dodavatele tak byla po prohlídkách jasná.

 

 

Příběh číslo 26 Nové Hrady

Obyvatelé navštívili podobnou instalaci českých vnitřní tepelných čerpadel v Táboře. Majitelé jsou velmi spokojení, proto vybrali stejného zkušeného dodavatele.

 

 

Příběh číslo 27 Praha

Tepelné čerpadlo zajišťuje topení a ohřev TUV a je umístěno v suterénu. Vnitřní tepelná čerpadla od českého výrobce vynikají především tichostí a skvělými výsledky. Dodávku provedl přímo český výrobce.

 

 

Příběh číslo 28 Děčín

Zároveň s instalací tepelných čerpadel probíhá i zateplení panelového domu. Průběh instalace můžete sledovat přímo na stránkách bytového domu.